top of page
XV festivalis „Po„Mano šeima – mano ištakos“

Jau dešimt metų, tęsdami kultūrines daugiatautiškumo tradicijas, Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras inicijuoja naujų world music stiliaus muzikos kūrinių, kuriuose įamžinami ryškiausi įvairių tautų muzikinio folkloro pavyzdžiai atsiradimą ir jų pristatymą. Sėkmingas bendradarbiavimas su kompozitoriais L.Rimša, J.Jurkūnu, A.Doinikovu, A.Martinaičiu, G.Rimkumi – Rimkevičiumi, Z.Bružaite, A.Šenderovu, L.Vilkončiumi ir kitais kūrėjais atskleidė dideles folkloro, kaip idėjinio kūrybos šaltinio, galimybes. Kultūrinė įvairovė, atgimstanti per Lietuvoje gyvenančių tautų folkloro tautines melodijas, ritmus, poetiką bei šiuolaikinės muzikos naujas formas, sužadintas jaunimo smalsumas atsigręžti į savo tautos istoriją, pažinti tradicinę kultūrą – tai pagrindiniai organizatorių tikslai ir siekiai. Ir šiandien Lietuvos tautinių mažumų

folkloro ir etnografijos centras Lietuvos ir užsienio šalių klausytojams pristato naują dviejų savo įgyvendintų projektų kompaktinę plokštelę - garsių Lietuvos kompozitorių Algirdo Martinaičio ir Lino Rimšos kūrinių „Sakmė apie gyvenimą“ bei orkestrinės misterijos „Senasis tikėjimas“ versijos, parašytų specialiai festivaliui „Pokrovskije kolokola“, kuriame šie kūriniai ir skambėjo pirmą kartą, CD.


Lino Rimšos misterija „Senasis tikėjimas“ su dideliu pasisekimu buvo pristatyta programoje „Vilnius – Europos kultūros sostinė-2009“ Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, vėliau - Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre bei Maskvos tarptautiniuose Muzikos Namuose. 2015 m. buvo sukurta orkestrinė kūrinio versija, praturtinusi jo kūrybinės minties galimybes muzikinės raiškos priemonėmis bei naujomis dalimis. Kūrinys ne vieną kartą skambėjo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje su Lietuvos kameriniu orkestru, taip pat su Rusijos valstybiniu akademiniu kameriniu orkestru, vadovaujamu Aleksėjaus Utkino. 2016 m. gruodžio mėn. „Senojo tikėjimo“ orkestrinė versija sėkmingai buvo pristatyta ansamblio „Arinuška“ ir Rusijos Gnesinų muzikos akademijos kamerinio orkestro Didžiojoje Gnesinų akademijos salėje Maskvoje. Koncertas buvo skirtas Rusijos ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui paminėti. 2017 m. „Senojo tikėjimo“ orkestrinė versija skambėjo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjime Sankt Peterburgo Jaani kirik koncertų salė


je - šį kartą drauge su A. Paulavičiaus jaunimo simfoniniu orkestru. 2019 m. gruodžio mėn. Tarptautinis kultūros centras „Integracija XXI“ pakvietė ansamblį „Arinuška“ atlikti „Senąjį tikėjimą“ drauge su Tbilisio V. Saradžyšvili valstybinės konservatorijos simfoniniu orkestru Tbilisio valstybinės konservatorijos Didžiojoje salėje.

Algirdo Martinaičio kūrinį "Sakmė apie gyvenimą" kameriniam orkestrui ir folkloro atlikėjams sudaro trys dalys, atitinkančios žmogaus gyvenimo tarpsnius: jaunystė – pavasario džiaugsmai, vestuvės; brandos amžius – vasaros darbai ir šventės; senatvė – ruduo, kuomet pasveriami žmogaus viso gyvenimo darbai. Kūrinyje autorius akcentuoja vokalinį teatrališkumą, dainuojamo teksto raišką, suteikiant atlikėjams sceninį laisvumą ir tuo pabrėžiant rusų liaudies charakterio bruožus. Tai World music stiliaus kantata, kurioje gaivališkos, žaismingos rusų liaudies dainos persipina su statiškais, „likiminiais“ muzikos intarpais, būdingais stambios vokalinės muzikos formos kūriniams – kantatoms, oratorijoms. Tokių pavyzdžių randame XX a. kompozitorių Karlo Orfo, Valerijaus Gavrilino, Karlo Dženkinso kūriniuose. Klausytojai ovacijomis pasitiko festivalio „Pokrovskije kolokola“ premjerą - misteriją „Sakmė apie gyvenimą“, kurioje dalyvavo Lietuvos kamerinis orkestras, ansamblis „Arinuška“, dainininkai Rafailas Karpis ir Evelina Sašenko.

Už galimybę išleisti kompaktinę plokštelę organizatoriai nuoširdžiai dėkoja rėmėjams: Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai, Lietuvos gretutinių teisių asociacijai AGATA.


Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
Lt Ru En
bottom of page