top of page
XV festivalis „Po„Mano šeima – mano ištakos“

Lapkričio 10-14 dienomis Vilniuje vyks šešioliktasis tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“. Kaip medžius Švenčiausios Mergelės Marijos Globos šventės metu, kurios garbei pavadintas festivalis, papuošia šerkšnas, taip Lietuvos sostinę papuošia liaudies muzikos mozaika, viliodama tikėjimo, be kurio negali gyvuoti ir vystytis tradicinė kultūra sergėtojus.

Jau šešiolika metų festivalis spalvingai pristato įvairių šalių kultūrą. Pačius šilčiausius atsiminimus apie Lietuvą išsivežė į savo šalis dalyviai iš Afganistano, Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Ispanijos, Italijos, Kazachstano, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Meksikos, Norvegijos, Olandijos, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos, Moldovos, Rusijos, taip pat jos respublikos - Adygėja, Altajaus kraštas, Kalmukija, Kabalda-Balkarija, Udmurtija, Čečėnija, Dagestanas, Komi, Tyva, Marij-El, Jakutija ir kt.

Šiais metais, po sunkiausio pandemijos laikotarpio festivalis nudžiugins savo klausytojus, pristatydamas kolektyvus iš 12 šalių – Baltarusijos, Bulgarijos, Estijos, Sakartvelo, Ispanijos, Italijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Rusijos, Serbijos, Ukrainos. Nepakartojamoje šventėje dalyvaus ir suteiks jai ypatingą koloritą Lietuvos tautinių mažumų folkloro kolektyvai, kurie saugo savo tautos tradicijas, gyvendami kitakalbėje aplinkoje. Tai nelengva užduotis ir tokie ansambliai ir jų vadovai verti palaikymo bei pagarbos. Taip pat festivalyje dalyvaus lietuvių kolektyvai iš įvairių Lietuvos kampelių.

Dalyvių ir žiūrovų šiais metais laukia įdomi, turininga ir įvairialypė programa. Renginiai vyks geriausiose Vilniaus koncertų salėse ir istorinėse vietose – Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vilniaus Rotušėje, Vilniaus Dievo Motinos ėmimo į dangų katedroje.

„Pokrovskije kolokola“ yra vienintelis festivalis Baltijos šalyse, kiekvienais metais teikiantis žymiausiems šių dienų Lietuvos ir užsienio kompozitoriams world music krypties kūrinių užsakymus. Siekdami praplėsti liaudies tradicijų gerbėjų ratą, norėdami, kad folkloras būtų artimas ir suprantamas jaunajai kartai, organizatoriai pasiryžo sujungti senąsias dvasines vertybes su išraiškinga šiuolaikine muzikos kalba. Jau daug metų šią idėją palaiko Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė. Klausytojams jau buvo pristatyti Andrejaus Doinikovo „Etnosfera – naujas tradicijų dvelksmas“, Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškoji rapsodija“, Jono Jurkūno „Iš šio miesto“, Lino Rimšos „Moterų giesmės“ ir orkestrinė misterijos „Senasis tikėjimas“ versija, Algirdo Martinaičio „Sakmė apie gyvenimą“, Zitos Bružaitės „Koliažai“, Anatolijaus Šenderovo „Dedikacija“, Laimio Vilkončiaus „Varnėno mišios“, Lino Rimšos, Gintauto Venislovo ir Jievaro Jasinskio „Buvo tokia diena“. Šiais metais festivalio pradžios koncertas vėl padovanos klausytojams premjerą. Lapkričio 10 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambės bene labiausiai Lietuvoje vertinamo elektroninės muzikos kūrėjo Leono Somovo kūrinys, atliekamas Lietuvos kamerinio orkestro, ansamblio „Arinuška“ ir kitų muzikantų. Drąsus organizatorių sprendimas pasitelkti žymų elektroninės muzikos kūrėją ir atskleisti jo požiūrį į įvairių tautų etninės muzikos vertybes yra gerai apgalvotas ir pagrįstas etninės elektronikos muzikos krypties augančiu populiarumu visame pasaulyje ir jos techninėmis galimybėmis.

Lapkričio 11 d. viešbučio „Panorama“ konferencijų salėje nuo 10 iki 15 val. vyks tradicinio dainavimo ir šokio laboratorijos, nuo 12 val. jaunųjų folkloristų konferencija tema „Mano šeima – mano ištakos“.

Tą pačią dieną 18 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje vyks Lietuvos ir užsienio šalių folkloro kolektyvų koncertas „Unikalios tradicijos“.

Lapkričio 12 d. 10 val. viešbučio „Panorama“ konferencijų salėje prasidės apskritojo stalo diskusijos „Globalizacijos poveikis liaudies tradicijų tęstinumui“. Tuo pačiu metu vyks meistriškumo kursai „Liaudies muzikos instrumentai: gyvoji enciklopedija“. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje prasidės koncertas „Muzika gurmanams“.

Lapkričio 13 d. 11 val. Vilniaus Rotušėje prasidės Amatininkų kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvaus vaikų folkloro kolektyvai ne tik iš įvairių Lietuvos regionų, bet ir iš užsienio šalių. Šis renginys - šventė visai šeimai. Bus galima savo rankomis pasigaminti lėlę, išausti juostą ar specialia technika įgusti rišti verbą. Sužinosite apie lino ir vilnos senovinį apdirbimą, išvysite Bronzos amžiaus papuošalų, metalo gamybą, molio lipdymą, popierinių gėlių lankstymą. Sužinosite ekslibrio paslapčių, paragausite nacionalinių virtuvių patiekalų. 12 val. Rotušės scenoje pasirodys azerbaidžaniečių, baltarusių, lenkų, totorių, armėnų, ukrainiečių, žydų, rusų vaikų ir suaugusiųjų folkloro kolektyvai ir pavieniai atlikėjai, kuriems buvo suteiktas Respublikinio konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ laureato vardas. Nuo 14 val. Rotušės koncertų salėje prasidės muzikinis maratonas „Festivalio dalyvių meniniai portretai“.

Lapkričio 14 d. 12 val. festivalis tradiciškai atsisveikins sakralinės muzikos koncertu „Šventoji motina“, kuris vyks Vilniaus Dievo Motinos ėmimo į dangų katedroje (Maironio g. 14). Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines giesmes bei psalmes atliks įvairių šalių folkloro kolektyvai.

Organizatoriai nuoširdžiai tikisi, kad po sunkaus pandemijos laikmečio festivalis suburs drauge tradicinės kultūros mylėtojus ir praplės jų gretas, taps nepamirštama, pažintine ir įdomia švente visiems.

Jau daug metų festivalį palaiko nuolatiniai partneriai: Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybė.


Sekite festivalio „Pokrovskije kolokola“ informaciją socialiniuose tinkluose facebook ir instagram, taip pat svetainėje www.ltmfc.lt

Comments


Lt Ru En
bottom of page